بلاگ
لینک سازی داخلی

چگونه لینک سازی داخلی انجام دهیم؟

لینک سازی داخلی یا همان internal links یکی از تاکتیک هایی است که معمولا دست کم گرفته می شود و دارندگان سایت ها عموما توجه زیادی به آن ندارند و در انجام سئو مطالب و سایت خود از آن بهره کافی را نمی برند.

چیزی که اکثر افراد و متخصصان حوزه سئو و جست و جو متوجه آن نشده اند این است که با قرار دادن لینک های داخلی در داخل صفحات محبوب و پر طرفدار سایت خود می توانید بازخورد و ترافیکی مشابه با لینک های بیرونی یا همان بک لینک ها دریافت کنید.

علاوه بر این لینک سازی داخلی به سایت شما کمک می کند تا برابری محبوبیت نسبی بین لینک های سایت شما به وجود بیاید و جریان بازدید در سایت شما متعادل شود.

این لینک ها به شما کمک می کنند تا با یک استراتژی و برنامه ریزی خاص بازدید کننده را به سمت صفحات هدف خود راهنمایی کنید، صفحات ضعیف و کم بازدید خود را بالا بکشید و کارایی و ترافیک کلی سایت را نیز بهبود بخشید. بدین ترتیب هم کاربران و هم موتور های جست و جو راحت تر می توانند محتوی شما را پیدا کنند.

وقتی که کار با یک مشتری جدید را آغاز می کنید یکی از اولین چیز های مهمی که باید انجام دهید این است که یک استراتژی کارآمد و مناسب برای لینک های درونی یا همان internal linking در نظر بگیرید. در ادامه ۹ تکنیک برای این کار را با هم مرور خواهیم کرد. پس به خواندن ادامه دهید.

چگونه لینک سازی داخلی انجام می شود

چگونه لینک سازی داخلی انجام می شود؟

۱-  صفحاتی که بیشترین لینک را به سمت خود دارند پیدا کنید (Most Linked-to Pages)

برای یک استراتژی لینک سازی داخلی ابتدا به سایت open Site Explorer بروید. لیستی از صفحاتی که بیشترین لینک را به خود اختصاص داده و محبوب تر هستند را برای سایت مشتری خود طراحی کنید.

حالا باید وارد این صفحات محبوب رفته و لینک های درونی مختلفی به سمت صفحات هدف خود ایجاد کنید (صفحات هدف صفحاتی هستند که می خواهید ورودی ترافیک ارگانیک برای آن ها بدست آورید).

در حالت کلی چنین صفحاتی هدف اصلی برای بازگرداندن تعادل ترافیک به صفحات یک سایت هستند و هدف شما باید این باشد که به خوبی جریان بازدید را به سمت آن ها بکشانید.

۲- در داخل صفحات هدف سئوی خود بهینه سازی لینک داخلی انجام دهید

این ایده بسیار خوبی است که پروسه ساخت لینک سازی داخلی خود را بزرگ و بزرگ تر کنید. بهینه سازی لینک داخلی بین صفحات سئو هدف می تواند نتیجه تلاش شما را چند برابر کند. بنابراین وقتی بازدید کننده به لطف استراتژی لینک سازی داخلی وارد صفحه ای از صفحات هدف شما می شود، ممکن است به واسطه لینک های درونی همان صفحه، دیگر بخش های هدف شما را نیز باز کرده و بخواند.

بهترین راه برای ساخت لینک های بین صفحه ای برای صفحات هدف قرار دادن لیستی از مقالات مرتبط انتهای هر مقاله و یا قرار دادن لینک آن ها در نوار کناری سایت است.

بهینه سازی لینک های داخلی

بهینه سازی لینک های داخلی

۳- لینک ها را در صفحه هوم پیج یا خانه قرار دهید

معمولا صفحه اصلی سایت بیشتر از هر بخش دیگری در یک سایت به خود لینک و بک لینک اختصاص می دهد پس باید یک هدف بزرگ و اصلی برای ایجاد تعادل بین لینک های مختلف سایت باشد.

علاوه بر این لینک شدن هر صفحه ای در بخش صفحه اصلی یا همان Homepage سایت به موتور های جست و جو نشان می دهد که شما ارزش و اهمیت زیادی برای آن صفحه یا صفحات در سایت خود قائل هستید.

سیاست گذاری های خاص در برخی کمپانی و شرکت ها ممکن است گاهی اوقات قرار دادن لینک های داخلی مختلف در صفحه خانگی سایت را امکان ناپذیر کند.

با این حال اگر با مقاومت و موانع مواجه شدید، معمولا می توانید از روش های خاصی نظیر پیشنهاد دادن لینک های مختلف در بخش های انتهای سایت و یا «بیشترین جست و جو» در صفحه خانگی استفاده کنید. با این که در این روش پیشنهادات و لینک ها آنچنان در دید نیستند اما همین روش هم می تواند به شما کمک کند به چیزی که می خواهید برسید.

۴- در صفحاتی که محتوای باکیفیت دارند حتما لینک سازی انجام دهید

صفحاتی از سایت شما که حجم بیشتری از محتوی و اطلاعات را در خود جا داده اند ممکن است بیشترین بک لینک را به خود اختصاص نداده باشند، اما این صفحات با صفحه خانگی یا هوم شما تنها یک کلیک فاصله دارند.

این بدان معناست که درصد بالایی از ورودی های صفحه اصلی سایت وارد این صفحات می شوند. علاوه بر این به کمک این کار می توانید صفحات هدف و همچنین صفحاتی که اطلاعات و محتوی کمتری دارند را ارتقا دهید و بازدید آنها افزایش یابد.

۵- به دنبال لینک و ترافیک گرفتن از صفحات غیر مرسوم باشید

بعضی از بهترین صفحات برای ایجاد لینک داخلی در آن ها و بازگرداندن جریان متعادل بازدید در سایت، صفحات غیر مرسوم و اصطلاحا جاده خاکی هستند به عنوان مثال صفحه معرفی مدیران شرکت، قوانین و حریم خصوصی، شرایط استفاده از سرویس، تماس با ما و…

اگر مشتری شما مشکلی با قرار گرفتن لینک های داخلی در این گونه صفحات نداشته باشد (و بله باید با مشتری خود صادقانه برخورد کنید و خیلی شفاف موارد را به وی توضیح داده و پس از چراغ سبز وی کاری که می خواهید انجام دهید) بنابراین حتما از این روش استفاده کنید.

این قبیل از صفحات نه تنها در ساختار کلی سایت نقش و رتبه بالایی دارند، بلکه همیشه محتویات درون آن ها مختصر و عاری از لینک های دیگر است، بدین معنا که قرار نیست لینک سازی داخلی شما با ده ها لینک داخلی و خارجی دیگر در صفحه رقابت کند.

۶- از بخش فوتر استفاده کنید

در این زمینه که آیا گوگل برای لینک های بخش فوتر سایت های ارزشی قائل است یا خیر بحث زیادی وجود دارد. به نظر شخصی من، لینک های بخش فوتر معمولا ارزش کمتری دارند چرا که در پایین ترین نقطه از صفحه افراد قرار گرفته اند، همین موضوع به کاربران و همچنین موتور های جست و جو سیگنالی نشان می دهد که این لینک ها و محتوی آن ها ارزش پایین تری دارند.

با در نظر گرفتن نکات بالا، در حالی که لینک دادن به سایت های خارجی در بخش فوتر ممکن است بی ارزش یا کم ارزش باشد، لینک دادن به صفحات داخلی در فوتر قطعا دارای ارزش قابل توجهی است (میزان این ارزش برای هر سایت متغیر است و بستگی به شرایط و فاکتور های مختلفی دارد). از فوتر های داینامیک و قابل تغییر استفاده کنید و آن ها برای صفحات مختلف سایت خود به صورت شخصی سازی شده (در صورت امکان) استفاده کنید تا این قسمت از قالب سایت خود را برای موتور های جست و جو جذاب تر و کاربردی کنید.

۷- از ابزار های جابجایی بردکرامبز ( Bread Crumbs navigation) استفاده کنید

برای بسیاری از کاربران، ابزار های breadcrumbs تنها ابزار هایی برای جابجایی بین صفحات و منو های مختلف سایت هستند که به کاربران این امکان را می دهند بدون زدن دکمه بازگشت در نوار آدرس URL، به صفحه قبلی و جایی که می خواهند به آن بروند منتقل گردند. با این حال این ابزار ها برای ساخت لینک درونی و استراتژی مربوط به آن عالی هستند. به کمک این ابزار ها نه تنها می توانید جریان تعادل ترافیک سایت بین صفحات را برقرار کنید، بلکه می توانید از متون ارتباطی و اصطلاحا anchor برای ارسال افراد به بخش خاصی که نیاز دارند استفاده کنید.

۸- از وبلاگ یا همان بخش بلاگ سایت خود غافل نشوید!

وبلاگ ها و محتوی قدیمی موجود در بلاگ یک منبع اصلی برای ایجاد لینک درونی و بدست آوردن تعادل لینکی در سایت به شمار می رود. پس بسیار مهم است که اهمیت این بخش را نیز در حین ایجاد استراتژی لینک سازی درونی سایت مد نظر قرار دهید. برای برقرار کردن جریان متعادل ترافیک و بازدید در بلاگ خود می توانید از پلاگین های مربوط به پست های مرتبط (related post Plugins)، ویجت های مربوط به پست های برتر در نوار کناری سایت، بخش دسته بندی، بردکرامبز و… استفاده نمایید.

همچنین می توانید از بلاگ خود و صفحات مختلف آن استفاده کنید تا جریان بازدید و ترافیک ارگانیک را به صفحات هدف خود در سایت اصلی و صفحاتی که در آن سرویس یا محصولات خود را ارائه می کنید بکشانید. چرا که صفحاتی که برای شما سود و درآمد به همراه دارد معمولا جزئی از لینک های ضعیف و معمولی هستند که بازدید خیلی بالایی ندارند و به همین خاطر به لینک های درونی و بک لینک های مختلف و همچنین کلیدواژه های مرتبط نیاز دارند تا در نتایج جست و جوی گوگل و دیگر موتور های جست و جو (SERPs) بالا بیایند. به وبلاگ سایت خود بروید و محتوی قدیمی را پیدا کنید. همچنین از سایت open site explorer برای پیدا کردن صفحات پر طرفدار و قوی تر وبلاگ استفاده کنید و سپس در این صفحات لینک درونی به دیگر بخش های ضعیف تر بروید تا یک تعادل مناسب بین صفحات مختلف بخش بلاگ سایت برقرار گردد.

۹- یک داشبورد برای لینک های درونی ایجاد کنید

یک ژورنال و تاریخچه دقیق از تمامی فعالیت های خود در حوزه ایجاد لینک های درونی و استراتژی مربوط به آن داشته باشید و هر کاری که انجام دادید را در آن ثبت کنید. داشتن یک تاریخچه از تمامی تلاش های خود در حوزه لینک سازی بعضی مواقع بسیار کاربرد دارد، به خصوص زمانی که بخواهید لیستی از تمامی لینک های درونی موجود در سایت مربوطه را در اختیار داشته باشد ( به عنوان مثال زمانی که بخواهید استراتژی های هدف گذاری کلیدواژه های خود را برای گروهی از صفحات خاص در سایت تغییر دهید، یا زمانی که متوجه می شوید که برخی کلیدواژه های خاص به نسبت سایر کلیدواژه ها بازخورد بهتری داشته و ترافیک ارگانیک بیشتری را به خود اختصاص داده اند.، و …)

داشتن تاریخچه کامل از لینک سازی به شما کمک می کند تا بدانید کدام صفحات سایت به خوبی از لینک های درونی و بین صفحه ای پر شده اند و کدام صفحات هنوز حاوی این لینک های درونی و استراتژی لینک سازی شما نیستند. از جمله دیتا های کاربردی و مناسبی که باید در این تاریخچه لینک سازی خود ثبت کنید عبارتند از:

  • در کدام صفحات از سایت خود یا مشتری لینک های درونی ایجاد کرده اید
  • چه تعداد لینک داخلی را به سمت یک صفحه خاص در سایت هدایت کرده اید – وجود لینک های بسیار زیاد درونی برای یک صفحه می تواند تعادل کلی بین صفحات را در سایت به هم بزند و از دید بازدید کننده به عنوان محتوی اسپم یا شلوغ به چشم بیاید
  • از چه عبارات خاصی و متغیر های متنی برای لینک دادن در صفحات استفاده شده است
  • از هر مدل عبارت برای لینک دادن چند بار استفاده شده است

علاوه بر این، تاریخی که لینک های درونی ایجاد شده اند را نیز مد نظر قرار داده و از آن تاریخچه ای داشته باشید چرا که در تعیین مدت زمان مورد نیاز برای بالا آمدن صفحات در نتایج موتور جست و جو و SERP کاربردی است. بدین ترتیب در صورت ایجاد تغییرات و بروز رشد مثبت می توانید بهینه بودن پروسه لینک سازی خود را ارزیابی و تغییراتی در آن ایجاد کنید تا در آینده بهره وری بالاتری داشته باشد.

همچنین می توانید دیتای مربوط به لینک های درونی سایت را از یک داشبورد ابزاری لینک سازی درونی استخراج کنید تا یک تاریخچه لینک مشابه ایجاد کنید، اما ممکن است دیتا کمی شلوغ و نا مرتب باشند. پس باید زمانی را اختصاص دهید تا همه این دیتا ها را مرتبط و دسته بندی نمایید.

 

آیا این مطلب مفید بود؟

2
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

نظر خود را بنویسید

مشخصات شما منتشر نخواهد شد. فیلد هایی که با * مشخص شده اند را باید تکمیل کنید.

ما در شبکه های اجتماعی

داغ ترین ها

آخرین دیدگاه ها

Shopping Basket