بلاگ
تفاوت SEO و SEM

تفاوت SEO و SEM در این است که (SEO (Search Engine Optimization، که بهینه ساز موتور جستجوگر است، بخشی از (SEM (Search engine marketing بازاریابی موتور جستجو یا سئو مارکتینگ است. هدف هر دو افزایش دیده شدن در موتورهای جست و جو است.

SEO وب سایت شما را به گونه اى بهینه سازى مى کند که به رتبه بندى بهترى در نتایج جستجو برسید، در حالى که عملکرد SEM چیزى فراتر از SEO است.

SEM شامل روش های دیگری است که می تواند بازدید کنندگان موتور جستجو شما را مانند تبلیغات PPC جذب کند.

براى مقایسه ى SEO و SEM، ابتدا بهتر است از تعریف SEO شروع کنیم تا مشخص شود تفاوت این دو در چیست.

SEO فرایند بهینه سازی وب سایت شما، براى به دست آوردن ترافیک رایگان از موتورهای جستجو است. یک وب سایت بهینه شده توسط کرولرهای موتور جستجوگر راحت تر درک می شود و این موضوع شانس بالا رفتن رتبه در SERPS را افزایش مى دهد.

سئو داخلی و خارجی چیست؟

دو ستون اصلی براى سئو وجود دارند که به آن ها سئو داخلی و سئو خارجی گفته می شود. SEO داخلی قوانینی هستند که می توانید در وب سایت یا وبلاگ خود اعمال کنید تا مطابق میل موتورهای جست و جو باشد. 

به عنوان مثال، شما باید از عناوین بهینه، متا دیسکریپشن، URL های هدفمند، استفاده صحیح از H1  و H2 و تصاویر استفاده کنید.

SEO خارجی، از دیگر وب سایت ها راى گیرى مى کند تا اعتماد موتورهای جستجوگر نسبت به وب سایت شما افزایش یابد.

این موضوع ممکن است براى تازه کارها کمى گیج کننده باشد اما سعی کنید به این مساله مانند یک سیستم رتبه بندى فکر کنید که در آن هر وب سایتى که بیشترین راى را داشته باشد در رتبه بالاتری قرار خواهد گرفت.

رأی ها در پرونده ما لینک هایى هستند که از وب سایت های دیگر به سایت شما منتقل می شود، به همین دلیل است که به SEO خارجی، بک لینک هم گفته می شود. این مسئله فقط به تعداد لینک هایى که در وب سایت خود اشاره کرده اید مربوط نیست، بلکه از کجا این لینک ها مى آیند نیز مربوط هست.

بازاریابی موتور جستجو SEM

بازاریابی موتور جستجو چیزى فراتر از سئو است، اما این تنها زیر مجموعه ای از استراتژی کلی بازاریابی اینترنتی شما است. نمودار زیر رابطه بین شبکه SEM و SEO را نشان می دهد:

سئو مارکتینگ

همان طور که می بینید روش های زیادی برای افزایش ترافیک وب سایت شما علاوه بر SEM و SEO وجود دارد.

SEM چیست؟

SEM فرایند بازاریابی براى افزایش بازدید در موتورهای جستجو است، چه با دریافت ترافیک رایگان (SEO) و چه با ترافیک پولی (تبلیغات پولی PSA).

از طریق تبلیغات پولی شما اساساً فضای تبلیغاتی را در نتایج موتور جستجوگر خریدارى مى کنید، بنابراین به جای تلاش برای رتبه بالاتر و گرفتن ترافیک رایگان، براى این که در جستجوها اول باشید پول پرداخت می کنید.

از شناخته شده ترین آژانس هاى تبلیغاتی براى PSA مى توان Google AdWords را نام برد.

از طریق Google AdWords می توانید تبلیغات خود را در نتایج جستجوی Google نمایش دهید و فقط هزینه کلیک روی تبلیغات خود را پرداخت کنید، به همین دلیل به این فرایند پرداخت به ازاى هر کلیک (PPC) گفته مى شود.

 بینگ Bing و یاهو Yahoo هم به همین صورت هستند ولى همانند AdWords موفق و گسترده نیستند.

سئو مارکتینگ

اهمیت ترافیک SEM

ترافیک SEM به دلیل هدفمند بودن، مهمترین منبع ترافیک اینترنت محسوب می شود. 

به طور کلى جا افتاده است که مردم از موتورهای جستجوگر برای یافتن راه حلی برای یک مشکل، پاسخی برای سؤال خود و یا یادگیری نحوه انجام کاری استفاده می کنند، بنابراین وقتی جستجوها بر روی یک وب سایت از نتایج جستجو کلیک می کنند یا روی یک تبلیغ کلیک می کنند، احتمال تبدیل آنها بیشتر خواهد بود. 

ارتباط وب سایت ها و تبلیغات نمایش داده شده، باعث می شود که ترافیک SEM از سایر منابع با ارزش تر باشد.

فیس بوک و توییتر در تلاش هستند تا سیستم عامل های تبلیغاتی خود را برای بهره‌ گیری از ترافیک هدفمند بهینه کنند، اما هنوز هم ترافیک هایى که به طور مستقیم از موتورهاى جستجوگر به دست مى آیند  ROI بهترى دارند.

ادغام SEM و SEO

شکی نیست که کل فضای سایبر آنلاین در حال تغییر و تحول مداوم است. ادغام سئو مارکتینگ و سئو از اهمیت بالایی برای دنبال کردن روندى جدید برخوردار است. فناوری در حال پیشرفت است و موتورهای جستجوگر دائماً به روز می شوند. متخصص سئو مى بایست با روندهای جدید همگام باشد. از جمله آخرین تغییرات در تکنیک های SEO، می توان به ترکیب تبلیغات دیجیتال و بازاریابی اشاره کرد. 

Strategic Marketing Innovations یا نوآوری های استراتژیک در بازاریابی اصطلاح انقلابی که امیدوار کننده است و از ادغام بازاریابی جستجو خبر مى دهد. 

هرچه علم بازاریابی موتورهای جستجو بیشتر از فناوری جدید استفاده کند و محدوده ى آنها را با کامل کردن مشخصات و تکنیک ها گسترش دهد، بیشتر می تواند ایده ى برند، محتوای نوشتاری و ارتباط آنها را بسنجند. 

با این کار احتمال دارد که روش کلى سازمان ها برای روش هاى فروش، بازاریابی و سایر موارد مربوطه تغییر کند.

ادغام seo و sem

SMI راه حل ادغام SEM و SEO

ما چندین مؤلفه را مورد بررسى قرار دادیم که در چند سال گذشته با توجه به سئو و سئو مارکتینگ تغییر کرده و روابط بین این دو نهاد را تار کرده است. 

از آنجا که این دو کاملا شبیه هم هستند و اهداف یکسانى دارند، آنها را در یک استراتژی جذاب و یکپارچه مى توان ادغام کرد. این ادغام بازاریابی جستجو جدید، یک تکنیک جدید انقلابی است که اساساً می تواند در تحقق اهداف کلی بازاریابی و همچنین افزایش ترافیک تجارت مؤثر باشد.

این امر منجر به افزایش بازگشت سرمایه Return Of Investment ROI خواهد شد و حضور پررنگ تر و حرفه ای تری برای مشتریان به همراه خواهد داشت.

به طور خلاصه، تفاوت SEO و SEM نباید برای دیگری دلهره آور باشد. سئو براى تجارت ها کلمات کلیدى و محتوایى که به انها کمک مى کند رتبه بالاتری داشته باشند ارائه مى دهد، بنابراین به بازاریاب هاى دیجیتال در ارائه سایت های خود براى افزایش ترافیک و فروش کمک می کند. 

این دو نهاد به صورت همگام با هم کار می کنند؛ هر دو محتوای مرتبطى را تولید می کنند و آن را از طریق سیستم عامل های مشترک رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارند. 

هر دو اعتقاد دارند که با محتویاتى آموزشی و اطلاعاتى با کیفیت به مشتریان خدمت کنند و باعث می شوند که برای کسب اطلاعات بیشتر بازگردند.  بهینه سازی سئو و تکنیک های بازاریابی دیجیتال می توانند در حفظ بازدید کننده ها تاثیرگذار باشند.

اهمیت ترافیک سایت از طریق بازاریابی موتور های جست و جو ( ترافیک SEM)

ترافیک SEM مربوط به موتور های جست و جو مثل گوگل می شود و می توان آن را می توان مهمترین منبع ترافیک اینترنتی معرفی کرد چرا که یک ترافیک هدفمند به حساب می آید. افراد به شکل گسترده بر این باور هستند که کاربران از موتور های جست و جو برای حل یک مشکل، پیدا کردن پاسخ سوال خود و یا یاد گرفتن یک کار جدید استفاده می کنند.

بنابراین وقتی یک کاربر بر روی یکی از نتایج موتور جست و جو و یا یک بنر تبلیغاتی کلیک می کند، احتمال تبدیل شدنش به یک مشتری و خریدار بالاتر است. با توجه به مرتبط بودن وب سایت هایی که در نتایج موتور جست و جو نمایش داده می شوند، می توان گفت ترافیک ورودی از این بخش از هر منبع دیگری با ارزش تر است.

یکپارچه سازی سئو با بازاریابی دیجیتالی

در این موضوع که فضای اینترنت و وب دائما در حال تغییر و تحول است شکی وجود ندارد. برای دنبال کردن شانس های جدید بیزینسی و کسب و درآمد، یکپارچه کردن سئو و بازاریابی دیجیتالی از اهمیت بالایی برخوردار است.

فناوری روز به روز در حال پیشرفته تر شدن است و الگوریتم موتور های جست و جو نیز دائما در حال به روز رسانی هستند. متخصصان سئو باید خود را با جدیدترین تغییرات حوزه سئو همگام کنند. حوزه سئو اخیرا با تغییر و تحولات گسترده ای همراه بوده است و یکی از همین تکنیک های جدید مربوط به ترکیب کردن بازاریابی دیجیتالی و تبلیغات با سئو و بهینه سازی سایت است.

در همین حوزه، عبارت تخصصی و انقلابی جدیدی ایجاد شده است: یکپارچه سازی بازاریابی جست و جو (SMI). هرچه متخصصان حوزه سئو در حوزه فناوری به روز باشند و افق های پیش رویشان را به کمک تکنیک های فنی و جدید گسترده تر کنند، در تنظیم محتوی متنی مقالات، مرتبط بودن آن ها با موضوع مد نظر و معرفی هرچه بهتر برند ها موفق تر خواهند بود. این موضوع می تواند به کلی روش شرکت ها در زمینه فروش، بازاریابی و هر چیز دیگری که دارای اهمیت باشد را دستخوش تغییرات کند.

یکپارچه سازی بازاریابی جست و جو به سبک نوین

در طی سال های گذشته شاهد تغییر بخش های مختلفی در حوزه سئو و بازاریابی دیجیتال بوده ایم و به مرور زمان فاصله بین این دو حوزه کمتر و کم رنگ تر شده است. از آن جایی که این دو حوزه تا حد زیادی شبیه به هم هستند و هدف مشابهی را دنبال می کنند، یکپارچه شدن آن ها در قالب یک استراتژی متمرکز و تخصصی کاملا قابل توجیه است.

همین یکپارچه سازی جدید در حوزه بازاریابی جست و جوی اینترنتی را می توان یک تکنیک به روز در نظر گرفت که به شکل موثری در اهداف بازاریابی شرکت ها نقش داشته و خروجی نهایی آن بالا رفتن میزان ترافیک سایت از طریق موتور های جست و جو خواهد بود. یکپارچه سازی بازاریابی جست و جوی اینترنتی به شکل همزمان از تکنیک های آنلاین بهینه سازی سئو به همراه استراتژی های آفلاین بازاریابی دیجیتال استفاده می کند. همین موضوع می تواند ترافیک متمرکزی را به سمت سایت سوق دهد و همچنین نحوه ارائه محتوی به مشتریان، حرفه ای و خاص تر از همیشه خواهد بود.

Integrating SEM Strategies

به شکل خلاصه باید بگوییم که رابطه بین این دو حوزه غیر قابل دسترس و توجیه ناپذیر نیست. سئو به کسب و کار ها در داشتن کلیدواژه های مورد نیاز و محتوی تاثیرگذار در گرفتن رتبه بالاتر موتور جست و جو کمک می کند. همچنین بازاریاب های دیجیتال نیز در نوع ارائه محتوی و متقاعد کردن کاربران متمرکز هستند تا در نهایت ترافیک و فروش بیشتری برای کسب و کار به وجود آید.

این دو حوزه به شکل همگام با هم پیش می روند؛ با اینکه هر روز شاهد بیشتر شدن تفاوت SEO و SEM در حوزه های مختلف هستیم، ولی در هر دو شاهد تولید محتوی مرتبط و به اشتراک گذاری آن در پلتفرم های اجتماعی و جست و جوی مختلف هستیم. فلسفه سئو و بازاریابی دیجیتال، ارائه محتوی آموزشی و قوی به کاربران است تا بتوان آن ها را جهت بازگشت دوباره به سایت متقاعد کنیم. بهینه سازی سئو و تکنیک های بازاریابی دیجیتال قطعا می تواند به کسب و کارها در حفظ بازدیدکنندگان خود کمک شایانی کند.

شرکت سئو و طراحی سایت همیار سیستم

آیا این مطلب مفید بود؟

1
0
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای مشاوره و یا ثبت پرسش در زمینه ی طراحی سایت، سئو، تولید محتوا، طراحی نرم افزار و اپلیکیشن می توانید از این قسمت استفاده کنید. پاسخ شما تا 24 ساعت از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

 برای پیگیری پاسخ سوال خود، کد رهگیری آن را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
زنبیل خرید
پرسش از دکتر